Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yüksek Faizler Zombi Şirketlerin Sayısını Artırıyor

Yüksek Faizler Zombi Şirketlerin Sayısını Artırıyor

haber haber -
29 0

İnşaat ve Tekstil Sektöründe Konkordato Talepleri Artıyor

Yüksek faizler, kredi musluklarının kısılması ve finansmana erişimde yaşanan sınırlamalar sonucunda ‘zombi şirketler’ olarak adlandırılan firmaların sayısında artış yaşanmaya başladı. Yılın ilk üç ayında 389 inşaat firması konkordato talep ederken, 201 tekstil firması da benzer bir durumla karşı karşıya kaldı. Akaryakıt istasyonları ise kâr marjlarındaki küçülme nedeniyle 72 firma ile üçüncü sırada konkordato talepleri arasında yer aldı.

Akaryakıt İstasyonları ve Nakit Akışı Sorunu

SÖZCÜ yazarı ve vergi uzmanı Dr. Nedim Türkmen, nakit akışındaki bozulmanın firmaları ciddi şekilde zorladığına dikkat çekti. Konut kredisi faizlerinin yüksek seviyelere çıkmasıyla, krediyle konut almanın neredeyse imkansız hale gelmesi, şirketlerin dahi zor durumda kalmasına neden oldu.

Kredi Daralması ve İflas Tehlikesi

TL kredilerde faiz oranlarının artması ve kredi daralmasıyla birlikte özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların yaz aylarında zorlu bir süreç geçireceğine dikkat çekiliyor. Karşılıksız çek sorunu da giderek büyüyerek önemli bir problem haline gelmekte.

Zorlu Yaz Ayları ve İşsizlik Endişesi

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) raporuna göre Türkiye’deki şirketlerin %13’ünün ‘zombi şirketler’ olduğu belirtiliyor. Bu durumun iş ortaklarını da olumsuz etkilediği ve işsizlik oranlarının artabileceği vurgulanıyor. Yaz aylarında bir iflas furyası yaşanabileceği ve konkordato sürecinin ardından işsizlik dalgası beklentisi dile getiriliyor.

İlgili Yazılar