Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Taslak Vergi Adaletine Ne Kadar Uygun?

Taslak Vergi Adaletine Ne Kadar Uygun?

haber haber -
9 0

Taslak, Yüksek Gelir Gruplarını Nasıl Etkiliyor?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan taslak, vergide adaletin sağlanmasına katkı sağlayıp sağlamadığı konusunda eleştirilere maruz kalıyor. Özellikle yurt dışında tatil yapan, ev ve otomobil alan, kredi kartıyla yüksek harcamalar yapan kişilerden daha yüksek vergi alınması önerisi, tartışmaların odağında yer alıyor.

Vergide Adalet Nasıl Sağlanabilir?

Vergi uzmanları, kazancını yatırıma yönlendirmeyip harcamalarıyla dikkat çeken kişilerden daha fazla vergi alınmasının vergide adaleti sağlayabileceğini belirtiyor. Ancak, taslağın yeterince adil olup olmadığı konusunda farklı görüşler bulunuyor.

Geçmişte Vergi Düzenlemeleri

Geçmişte yapılan vergi düzenlemeleri de gündeme gelirken, Vergi Uzmanı Dr. Nedim Türkmen, 1998 yılında yapılan bir düzenlemeyle gelirin tanımının değiştiğini ve gelirin kaynağının izlenmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak, bu düzenleme sonrasında vergi sisteminin mükellefin beyanına kaldığı ve adaletsiz bir yapı oluşturduğu ifade ediliyor.

Profesyonel Görüşler

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, taslağın daha yüksek gelirli kesimi koruduğunu ve dar gelirlileri zorladığını belirtirken, çalışma hayatı uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik ise özellikle kentsel rantların daha ciddi şekilde vergilendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Öte yandan, geçmişte gündeme gelen ancak rafa kaldırılan vergi düzenlemeleri de hatırlatılarak, vergide adaletin nasıl sağlanabileceği konusunda farklı öneriler sunuluyor.

Sonuç

Taslak vergi adaleti sağlayabilir mi, yoksa mevcut sistemde değişiklik yapmadan mı devam edilecek, tartışmalar devam ediyor. Vergide adaletin sağlanması için yapılması gereken düzenlemeler konusunda uzmanlar ve akademisyenler farklı görüşler ortaya koyarken, vatandaşların da vergi sistemi ve adaleti konusunda duyarlı olmaları gerektiği vurgulanıyor.

İlgili Yazılar