Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kırankışla Barajı İnşaatı: Köylüler Mağdur, Bekleyiş Devam Ediyor

Kırankışla Barajı İnşaatı: Köylüler Mağdur, Bekleyiş Devam Ediyor

haber haber -
19 0

31 Bin Dekar Arazi Sulanacak, 6.3 Milyon Metreküp Su Sungurlu’ya Verilecek

Kırankışla Barajı tamamlandığında bölgedeki 31 bin dekar arazi sulanacak ve Sungurlu ilçesine yılda 6.3 milyon metreküp su verilebilecek. Ancak barajın yapımı için arazileri istimlak edilen köylülerden bazıları hala paralarını alamadı.

CHP Çorum Milletvekili ve Köylüler İncelemede Bulundu

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, barajın yapılacağı bölgede Kırankışla Köyü Muhtarı Saffet Avşar, CHP Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan ve köylülerle birlikte incelemelerde bulundu. Tahtasız, barajın ekonomiye yıllık 22 milyon lira katkısı olacağını ve 1.5 yılda kendini amorti etmesinin beklendiğini belirterek şunları söyledi: “SADECE 2 KEPÇE”.

Verilen Sözler Tutulmuyor, Köylüler Mağdur

Verilen sözlerin tutulmaması sonucunda arazileri istimlak edilen köylüler 7 yıldır mağduriyet yaşıyor. Bazı köylüler istimlak paralarını dahi alamadı. Barajın ne zaman bitirileceği, tarım arazilerinin hangi tarihte suyla buluşacağı ve Sungurlu halkının içme suyu problemi ne zaman çözüleceği konusunda net bilgiler verilmeli.

Barajın yapımı için 2017 yılında protokol imzalandı ve 2 yıl içinde bitirileceği açıklanmıştı, ancak aradan 7 yıl geçti. Sungurlu Kırankışla Barajı’nın halen sadece 2 kepçe ile çalışma yürütüldüğü belirtiliyor. Köylüler, bitmeyen baraj çalışmaları nedeniyle arazilerini de ekemiyor.

İlgili Yazılar