Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İsrail, Filistin’in BM Üyeliğine Evet Oyu Kullanan Ülkelerin Büyükelçilerini Çağırıyor

İsrail, Filistin’in BM Üyeliğine Evet Oyu Kullanan Ülkelerin Büyükelçilerini Çağırıyor

haber haber -
47 0

İsrail Dışişleri Bakanlığı Büyükelçileri Çağırma Kararı Aldı

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Bakan Yisrael Katz’ın talimatıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oylamasında Filistin’in BM’ye tam üyeliğine evet oyu kullanan ülkelerin İsrail’deki büyükelçilerinin yarın bakanlığa çağrılacağını açıkladı.

Çağrılan Ülkeler ve Planlanan Diplomatik Girişim

Fransa, Japonya, Güney Kore, Malta, Slovakya ve Ekvador büyükelçilerinin yarın bakanlığa çağrılacağı belirtilirken, bu ziyaretin bir diplomatik girişim için yapıldığı ve “güçlü bir protesto” sunulacağı vurgulandı.

Filistin’in BM Üyelik Süreci

Filistin, 2011 yılında BM’ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak BMGK’de gereken desteği alamamıştı. 2012 yılında ise Filistin BM “daimi gözlemci statüsü”ne kavuşmuştu. BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, 2 Nisan’da BM Genel Sekreteri’ne mektup göndererek üyelik başvurusunun yeniden ele alınmasını talep etmişti. Guterres de 3 Nisan’da BMGK’ye mektup yazarak Filistin’in talebinin gündeme alınması çağrısında bulunmuştu.

BMGK’de Reddedilen Karar Tasarısı

Filistin’in BM’ye tam üyeliği için BMGK’de müzakereye açılan karar tasarısı, ABD’nin vetosuyla reddedilmişti. ABD’nin “hayır” oyu kullandığı tasarıya, İngiltere ve İsviçre “çekimser”, diğer ülkeler ise “evet” oyu vermişti.

İlgili Yazılar