Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İran ve Çin Arasında Yaşanan Diplomatik Gelişmeler

İran ve Çin Arasında Yaşanan Diplomatik Gelişmeler

haber haber -
37 0

İran ve Çin Arasındaki Telefon Görüşmesi

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İran’ın Ulusal Güvenlik Başkan Yardımcısı Ali Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede bölgedeki son gelişmeler ve Tahran ile Pekin arasındaki ikili ilişkiler ele alındı.

İsrail’e Yönelik İran Saldırısı

Abdullahiyan, Çinli mevkidaşına İran Silahlı Kuvvetlerinin İsrail’e yönelik saldırısı ve yürüttükleri diplomatik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Abdullahiyan, “Siyonist rejimin İran’ın çıkarlarına ve güvenliğine yönelik terör saldırılarını tekrarlama macerasına kalkması durumunda Tahran’ın tepkisinin kesin, hızlı ve kapsamlı olacağı konusunda Beyaz Saray’ı açıkça uyardık.” dedi.

İsrail’in Şam’daki Saldırısı

Çin Dışişleri Bakanı, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluk binasına yaptığı saldırıyı kınayarak uluslararası anlaşma ve kuralların ihlali olduğunu belirtti. İran-İsrail gerilimi İsrail’in 1 Nisan’da gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından tırmanmıştı.

İki Ülke Arasındaki Saldırı ve Misilleme

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısına karşılık verileceğini duyurmuş, 13 Nisan’da İsrail’e karşı kamikaze insansız hava araçları, balistik ve seyir füzeleriyle saldırı başlatmıştı. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı. İki ülke arasındaki gerginlik devam etmekte ve uluslararası toplumun endişesini artırmaktadır.

İlgili Yazılar