Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Fransa’da Liseli Gençler Gazze’ye Destek için Protesto Düzenleyecek

Fransa’da Liseli Gençler Gazze’ye Destek için Protesto Düzenleyecek

haber haber -
24 0

Fransa Genelinde Onlarca Lisede Protesto Hazırlığı

Fransa genelinde yarın ve salı günü onlarca lisede Gazze’ye destek ve ateşkes talebiyle protesto düzenlenecek. Lise Sendikalar Birliği Başkan Yardımcısı Manes Nadel, yarından itibaren onlarca lisenin bloke edileceğini açıkladı.

Liselilerin Harekete Geçme Arzusu

Liselilerin bu öğrenci hareketine katılması gerektiğini belirten Nadel, İle-de-France bölgesinin harekete geçeceğini vurguladı. Lise Sendikalar Birliği’nin (USL) Sözcüsü Gwenn Thomas-Alves, ise geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, yarından itibaren tüm okullarda lise hareketini başlatma çağrısında bulunmuş ve Fransa genelinde ablukaların olacağını ifade etmişti.

Kartopu Etkisi Beklentisi

Gazze’deki durumun hala dramatik olduğunu belirten Thomas-Alves, liselilerin “olaylara karşı çaresiz kalmamak için harekete geçme arzusu” olduğunu söylemişti. Ablukaların “kar topu etkisi” yaratarak daha fazla gösteriye yol açacağını umut eden Thomas-Alves, Lyon, Tours, Besançon, Bretagne ve Paris bölgelerinde de yoğun bir katılımın beklendiğini aktarmıştı.

Bu hareketle, Liseli Sendikalar Birliği diğer yerel sendikalarla işbirliği içinde olup, liselerdeki ablukaların iki günden fazla sürebileceğini dile getirmişti. Liseliler ve üniversite öğrencileri arasındaki işbirliğini teşvik eden Thomas-Alves, ateşkes talebiyle yarın ve salı günleri için okullarda abluka çağrısını yinelemişti.

İlgili Yazılar