Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eski Bakanın Ekonomi Politikaları Şimşek’in Yöntemleriyle Düzeltilmeye Çalışılıyor

Eski Bakanın Ekonomi Politikaları Şimşek’in Yöntemleriyle Düzeltilmeye Çalışılıyor

haber haber -
27 0

Mehmet Şimşek’in Uygulamalarıyla Ekonomi Düzeltme Çabası

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin döneminde uygulanan ‘rasyonel dışı’ ekonomi politikaları, şimdi ekonominin başına getirilen Mehmet Şimşek’in uygulayacağı yöntemlerle düzeltilmeye çalışılıyor.

Vergi Paketleriyle Para Toplama Çabası

Mehmet Şimşek, tasarruf paketi açıklayarak memurların servisini kaldırdı, lojmanlara zammın önünü açtı ve memurun elindeki sosyal tesisleri satışa açtı. Şimdi ise vergi paketleriyle para toplamaya çalışıyor. Şimşek, vergi oranlarının artmayacağını ve yeni vergilerin gelmeyeceğini açıklasa da, perde arkasında vergi faturasının vatandaşa kesileceği bilgileri ortaya çıktı.

Yeni Vergileme Çalışmaları ve Değişiklikler

Şimşek’in reform çalışmaları kapsamında kiradan elde edilen gelire uygulanan 33 bin liralık istisna kaldırılacak, ev sahipleri yılda 1 yerine 2 kira bedeli kadar vergi ödeyecek. Ayrıca, ev alım satımında gerçek değerler esas alınacak ve ekspertizlerce belirlenen değerlere göre vergilendirme yapılacak. Yeni vergilerin yanı sıra asgari kurumlar vergisi adı altında yeni vergileme sistemi de getirilecek.

Vergi Kaçakçılığıyla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar

Vergi toplamakta zorlanan iktidar, vergi kayıp ve kaçağının önüne geçmek için vatandaşların yardımına başvuruyor. Artık vatandaşlar, düşük Katma Değer Vergisi, kira geliri beyan edilmemesi gibi durumları sosyal medya platformları aracılığıyla ihbar edebilecek ve ihbarlarına karşılık ödül alabilecek. Mehmet Şimşek, ihbarlar sonucunda tespit edilen vergi kayıplarının %10’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebileceğini açıkladı.

İlgili Yazılar