Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ESK, Salmonella Pozitif Etlerin İmhasını Duyurdu

ESK, Salmonella Pozitif Etlerin İmhasını Duyurdu

haber haber -
20 0

Et ve Süt Kurumu (ESK) , analiz sonucu salmonella pozitif olan etler için imha kararı aldığını duyurdu. Bu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılmayacağı veya satılmayacağı vurgulandı.

Yurt Dışından İthal Edilen Etlerde Kontrol Süreci

ESK’nin yaptığı açıklamada, kurumun piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından canlı hayvan ve karkas et alımı gerçekleştirdiği hatırlatıldı. İthal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol muayenesi için numune alındığı ve akredite laboratuvarda gerekli analizlerin yapıldığı belirtildi.

Salmonella Pozitif Etlerin Durumu

9 Mayıs’ta yapılan mikrobiyolojik analizlerde hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edildiği açıklanan etler için imha kararı alındığı ifade edildi. Sayfahaber.com Laboratuvar sonucu salmonella pozitif olan etlerin yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekilerek itiraz süreci başlatıldı .

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu etler firma itirazları doğrultusunda dondurularak yediemin deposunda kontrollü şekilde muhafaza altına alınmıştır. Yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve etlerin imhasına karar verilmiştir.”

ESK , kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının yüksek hijyen standartları çerçevesinde yapıldığını ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Açıklamada, piyasa regülasyonunu etkisizleştirme ve dezenformasyon amaçlı haberlere itibar edilmemesi çağrısında bulunuldu.

İlgili Yazılar