Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Doğalgaz Krizi Beyaz Eşya Sektörünü Etkiliyor

Doğalgaz Krizi Beyaz Eşya Sektörünü Etkiliyor

haber haber -
35 0

Arçelik Genel Müdür Yardımcısı: “Enerji Tasarrufu Ön Planda”

Yüksek enerji maliyetleri ve Rusya ile yaşanan savaş sonucu dünya genelinde doğalgaz krizi etkili olmaya devam ediyor. Bu durum beyaz eşya sektöründe de önemli değişikliklere sebep oluyor. Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Akın Garzanlı, tüketicilerin tercihlerinde doğalgaz fiyatlarındaki artışın etkisini gözlemlediklerini belirterek, “Enerji fiyatlarının artması ile birlikte enerji tasarrufu çok ön plana çıkıyor.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de Satışlar İyi Giderken Avrupa’da Daralma

Türkiye’de satışların iyi gittiğini vurgulayan Garzanlı, Avrupa’da ise durumun farklı olduğunu belirtti. Avrupa’da enflasyonun etkisiyle ev alım kararlarının ertelendiğini ve beyaz eşya sektöründe %5’lik bir daralma yaşandığını öngördü.

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Ürünlere Yönelim Artıyor

Tüketici tercihlerinde kaliteli ve uygun fiyatlı markalara yönelim artıyor. Garzanlı, Beko markasının pazar payının arttığını ve daha üst segmentte de varlık göstermeye başladıklarını belirtti.

Türkiye’de Üretilen Ürünlerin İhracatı ve Türkiye Pazarı

Türkiye’de üretilen mutfak aletlerinin %65’inin ihraç edildiğini söyleyen Garzanlı, Türkiye pazarında ise ankastre ve solo ürünlerde büyüme gözlemlediklerini aktardı.

Yenilikçi Projeler ve Ürünlerle Dikkat Çekiyorlar

Arçelik, dünya genelinde farklı projelerle dikkat çekmeye devam ediyor. Güney Afrika’da güneş enerjisi paneli ile dondurucu ve buzdolabı üreten şirket, gıda israfı ile mücadeleye de destek veriyor. Ayrıca, şef Massimo Bottura ile hayata geçirdikleri ‘aş evleri’ projesiyle 2.4 milyon tabak yemeği ihtiyacı olan insanlara ulaştırarak sosyal sorumluluk projelerine destek oluyorlar.

İlgili Yazılar