Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric’ten UAD Kararı Açıklaması

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric’ten UAD Kararı Açıklaması

haber haber -
17 0

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, UAD kararını değerlendirdi.

Genel Sekreter UAD Kararını Destekliyor

Genel Sekreterin UAD’nin kararını dikkate aldığını belirten Dujarric, BM Şartı ve mahkeme tüzüğü uyarınca Uluslararası Adalet Divanı’nın kararlarının bağlayıcı olduğunu hatırlattı. Dujarric, tarafların mahkemenin kararına gerektiği gibi uyacaklarına inandığını vurguladı.

Geçici Tedbirler BM Güvenlik Konseyi’ne İletilecek

Dujarric, Genel Sekreterin mahkeme tarafından emredilen geçici tedbirlere ilişkin bildirimi BM Güvenlik Konseyi’ne uygun şekilde ileteceğini ifade etti.

İnsani Yardımlara İlişkin Açıklamalar

UAD’nin kararının BM’nin sahadaki yardım operasyonlarını nasıl etkileyeceği sorusuna cevap veren Dujarric, “Kanıt uygulamada olacaktır. BM için işlerin kolaylaşmasının tek yolu askeri harekatın sona erdiğini görmemizdir.” dedi. Dujarric, insani bir ateşkesin sağlanmasını ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasını vurguladı.

BM’nin Kararlılığı

Dujarric, UAD kararları uygulansın veya uygulanmasın BM’nin Gazze halkına daha fazla insani yardım ulaştırmak için her türlü çabayı sürdüreceğini belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı Kararları

UAD, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin verilmesine hükmetmişti.

İlgili Yazılar