Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Tekno Dart – Teknodar.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bankacılık Sektöründe Döviz Kredilerinde Artış Gözleniyor

Bankacılık Sektöründe Döviz Kredilerinde Artış Gözleniyor

haber haber -
34 0

Döviz Kredileri Ticari Kredileri Destekliyor

Bankacılık sektöründe tüketici kredi büyümesinin yavaşlamasına rağmen, döviz cinsi krediler ticari kredileri destekliyor. Kamu bankalarının öncülüğünde döviz krediler kaynaklı hareketlilik yaşanıyor.

Döviz Kredileri TL Kredilerini Geride Bıraktı

Son verilere göre, ticari kredilerde döviz cinsi kredilerin 4 haftalık ortalama büyüme oranı TL kredilerin üzerinde gerçekleşti. 9 Nisan itibarıyla döviz cinsi ticari kredilerde yüzde 2.7’lik bir büyüme gözlendi.

Kamu Bankalarının Rolü

BDDK verilerine göre, TL cinsi kredi büyümesinin kısıtlandığı bir dönemde özellikle kamu bankaları aracılığıyla döviz cinsi ticari kredi kullanımı artıyor. Döviz kredilerinin büyümesinde büyük bir rol oynayan kamu bankaları, sektörde öne çıkıyor.

Şirketler Kur Riskini Sınırlı Görüyor

Ekonomistlere göre, döviz kredilerindeki artışta şirketlerin anapara kur riskini sınırlı gördüğü etkili oluyor. Bu durum, döviz kredilerine olan talepteki artışı tetikliyor.

Merkez Bankası’nın Uygulamaları

Merkez Bankası, TL cinsi ticari kredi büyümesinde sınırlamalar getirirken, yabancı para kredi büyümesine ilişkin herhangi bir makroihtiyati önlem almıyor. Bu durum, döviz kredilerindeki artışın devam edebileceğine işaret ediyor.

İlgili Yazılar